VYBER SI KAPITÁNA SVOJEJ LODE

VYBER SI KAPITÁNA SVOJEJ LODE

Keď som behal počúval som You are not so smart podcast – Gossip. Rozprávali o zaujímavom výskume, ktorý robila univerzita v Lausanne vo Švajčiarsku. Dali 680 dospelým vybrať medzi dvoma fotkami tváre, ktorá vyzerá viac kompetentne.  Nepovedali im ale, že sú to tváre francúzskych politikov, ktorí proti sebe nastúpili vo francúzskych parlamentných voľbách. Medzi reálnou úspešnosťou týchto politikov vo voľbách a výberom „kompetentnej“ tváre účastníkom výskumu bola i tak 72% zhoda. V 72% prípadov si teda vyberáme politikov na základe toho, či nám ich tvár príde kompetentná, alebo nie.

V ďalšej časti tohto výskumu dali 681 deťom vo veku 5-13 rokov vybrať z tých istých fotiek politikov toho, koho by deti chceli mať ako kapitána svojej lode. Deti vybrali v 71% prípadoch za kapitána politika, ktorý vyhral vo voľbách. Vyzerá to tak, že „kompetentnosť“ politika vedia odhadnúť podľa tváre dospelí ľudia rovnako, ako malé deti. Ako veľmi je potom to, čo rozhoduje voľby reálna kompetentnosť politikov a ako veľmi detská intuícia si musíte zodpovedať už sami.

https://blogs.scientificamerican.com/thoughtful-animal/how-elections-are-decided-who-would-you-choose-as-captain-of-your-boat/

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *