ŠTVORDŇOVÝ PRACOVNÝ TÝŽDEŇ SA STÁVA NA ZÁPADE REALITOU

ŠTVORDŇOVÝ PRACOVNÝ TÝŽDEŇ SA STÁVA NA ZÁPADE REALITOU

Téma skracovania pracovného času je témou odborov a ľavice už celé storočia. Dnešný 8h pracovný deň je kompromis, ktorý vybojovali odbory pred vyše 100 rokmi. A tento proces pokračuje ďalej. Dnes sú témou 2 prístupy. Buďto skrátenie pracovného času na povedzme 35h = 7h denne pri ponechaní piatich pracovných dní (toto už je realita vo Francúzsku, alebo Nemecku), alebo zavedenie štvordňového pracovného týždňa. Samozrejme toto všetko pri zachovaní 100:80:100 prístupu = 100% mzdy, pri 80% pracovného času, pri zachovaní 100% produktivity.

Najďalej zašli tento rok v júny na Islande, kde lokálne odbory (Island má najvyššiu odborovú organizovanosť v OECD – 92%, takže odbory tam majú silnú vyjednávaciu pozíciu) po 5 rokoch testovania zaviedli možnosť 4 dňového pracovného týždňa pri paralelnom skrátení pracovného času na 35h týždenne pre všetkých 92% členov odborov – teda v podstate pre všetkých zamestnancov. Podobný koncept sa teraz od júna testuje vo Veľkej Británii, alebo od 2023 v Škótsku.

Požadovať dnes tieto zmeny je legitímne. Produktivita práce za posledné storočie vzrástla v stovkách percent, no pracovný čas ostal takmer nezmenený. Ďalšia fáza vo vývoji pracovno-právnych vzťahov medzi zamestnancami, odbormi a zamestnávateľmi prichádza.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *