REFERENDUM 2022

REFERENDUM 2022

Minulý týždeň naša pani prezidentka vypísala referendum o možnosti ukončenia volebného obdobia NR SR referendom. Vzhľadom na presné znenie otázky:

„Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom, alebo uznesením NR SR?“

vyjadrujeme podporu tomuto demokratickému prvku v našom právnom systéme. Treba si uvedomiť, že po úspešnosti tohto referenda nekončí aktuálne zloženie NR SR ani automaticky nepadá momentálna vláda. Nejedná sa teda o žiadny útok voči vláde, parlamentu a rozhodne to nijako neznamená návrat Smeru. Toto referendum len vytvára podmienky do budúcna na to, aby sa hocaké budúce zloženie NR SR dalo rozpustiť referendom, alebo uznesením NR SR. A neznamená to automaticky rozpustenie aktuálneho parlamentu po úspešnosti tohto referenda. Takýto zákon je v demokracií nielen potrebný, ale aj žiaduci, ako jediná možnosť ľudu. Nakoľko podľa nálezu ÚS takúto možnosť v našej „demokracii“ ani nemáme.

Prezidentka veľmi nešťastne volí rétoriku voči tomuto demokratickému prvku, keď vraví o „referende strany Smer“. Toto jej označenie je zavádzajúce voči občanom a podkopáva demokratické princípy, na ktorých podľa slov pani prezidentky jej osobne záleží. Vyjadrenie novinárov o „Ficovom referende“ zase dehonestuje vládu ľudu v demokracii a možnosť ľudí byť priamym účastníkom moci. Toto nie je o Smere a Ficovi. Toto je o možnosti mať túto možnosť v zákone do budúcna, ktorú možno použiť teoreticky aj proti samotnému Ficovi, ak po voľbách skončí vo vláde. Dalo by sa namietať, že táto možnosť zavádza destabilizačné prvky do aj tak krátkeho 4-ročného volebného obdobia. To sa nedá poprieť. Ale uvedomme si, že na úspešnosť referenda treba 50%-tnú účasť voličov, z ktorých viac ako 50% za vyjadrí za. Pri bežnej volebnej účasti 60% to znamená, že na stranu proti tej-ktorej vláde v budúcnosti sa musia postaviť nielen voliči opozície ale aj dve tretiny voličov teoretickej koalície. Takáto masa ľudí by mala mať adekvátne demokratické možnosti na ukončenie daného volebného obdobia. Nenechajme sa obalamutiť nestranne nekritickými obdivovateľmi aktuálnej vlády a nenechajme si zametať demokratické prvky pod koberec zo strachu z návratu určitej politickej strany.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *