PRAVICA A DEMOKRACIA

PRAVICA A DEMOKRACIA

Ja ako progresívny ľavičiar si už dlho všímam jednu zvláštnu vec, ktorá je nám celé roky médiami vtĺkaná do hláv. Demokratické strany a demokratické hodnoty tu údajne vyznáva pravica. Ľavica to sú akože totalitní boľševici a milovníci Stalina. Jednoducho demokraciu u nás údajne reprezentuje iba pravica, ľavica o demokracii nemá akože šajnu. Priblblosť tohto naratívu by bola úsmevná, keby som nevidel ako veľa mozgov mu verí. No tak si to treba trochu rozmeniť na drobné, či pravica vôbec niekedy o skutočnú demokraciu stála:

  1. Konzervatívci sa demokracii v minulosti bránili zubami-nechtami. Im vyhovuje stavovské elitárstvo. Demokraciu do politického života zavádzala progresívna ľavica a nikdy nie pravica. Veď na konci dňa z toho tie termíny pravica a ľavica pochádzajú. Assemblée nationale (francúzsky parlament) – počas Francúzskej revolúcie sa delilo na tých, čo v ňom sedeli naľavo a chceli zavádzať progresívne novoty a tých napravo, čo chceli konzervovať status quo
  2. Pravica z princípu demokraciu nemusí. Lebo skutočná demokracia je pre bohatých, ktorí majú k pravici bližšie nebezpečná. Tak ako to vidíte v tom memku. Ak sa dá ľuďom skutočne moc, čo zaručí, že bohatých neoberú o majetok?
  3. Pravičiari sú strašní pokrytci. Majú plné ústa demokracie, ale v pravicových stranách je demokracia živočíšny druh na pokraji vyhynutia. SaS aktívne členov a členky odmieta, je ich horko-ťažko 250 po 10+ rokoch existencie. A v OĽANO je to ešte horšie a ich je ešte menej – údajne len nejak 50. Malé členské základne sú pritom prejavom antidemokratickosti par excellence. Veď ako môžete mať o demokracii šajnu, keď ju neaplikujete vo vlastných stranách?
  4. Pre progresívnu ľavicu ku ktorej sa DiEM25 na Slovensku hrdo hlási je esenciálnou témou zavádzanie demokracie na pracovisku = podpora odborov a ešte dôležitejšie – rozvoj kooperativizmu a družstevníctva = vlastnenie firiem zamestnancami a ich demokratická správa všetkými pracujúcimi vo firme. Nám totalita kapitálu a totalitná hierarchia bežnej firmy vadí, lebo je z princípu antidemokratická. Videli ste niekedy tie médiami tak ospevované „demokratické“ pravicové strany o týchto témach pozitívne hovoriť?

Každý, komu šedá kôra mozgová ešte neodumrela chápe, prečo sa v médiách vlastnených oligarchiou ten naratív tak tlačí. Oligarchia je s pravicovými stranami v symbióze. Ruka ruku myje. Oligarchia bude samozrejme robiť v médiách týmto stranám roztlieskavačov ako to len ide. A keďže slovo demokracia má stále svoj cveng a v mysliach ľudí sa s ňou spájajú pozitívne hodnoty, budú médiá manipulovať a konštruovať naratívy vycucané z prsta. Autentická ľavica má byť proste očierňovaná ako to len ide. Z Fica bratajúceho sa s oligarchiou v konšpiračných bytoch sa spraví umelo ľavičiar, aby sa v mysliach ľudí  vytvorilo negatívne spojivko, že ľavica = korupcia. Na to sa nabalí umelý „demokratický naratív„ o slušnej pravici a máme vymaľované. To, že sa tu funkčná reálne ľavicová strana už takmer štvrť storočia nerozbehla potom neprekvapuje. Ale po štvrť storočí by už bolo konečne načase, sa nechať prestať takto povrchne manipulovať. Nemyslíte?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *