POMÝLENÁ LOGIKA KAPITALIZMU

POMÝLENÁ LOGIKA KAPITALIZMU

Keď som behal počúval som podcast: „Čo sme sa naučili z pandémie“ s Nicholasom Christakisom (https://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas_Christakis) – link pod textom. Povedal zaujímavú vec. USA celá pandémia bude stáť okolo 16 000 miliárd dolárov. 8 000 miliárd budú ekonomické konsekvencie lockdownov, výpadkov produkcie atď, 8 000 miliárd bude stáť  1 milión mŕtvych a 5 miliónov trvalo postihnutých Američanov a Američaniek. To sú astronomické čísla. Celá ekonomika USA vyprodukuje totiž približne 22 000 miliárd ročne. Pandémia teda len v USA bude stáť takmer toľko, čo dokáže za 1 rok vyprodukovať 330 miliónov Američanov. A to ak budeme mať šťastie a nepríde žiadna ďalšia zákerná  mutácia, na ktorú by očkovanie bolo úplne neúčinné. Lebo ak by sa to stalo, sme na bode nula a všetko sa to začína odznovu. Christakis odhaduje pravdepodobnosť takého scenára na niekde medzi 1-10% = nemáme ešte možno vôbec vyhrané.

A to ma privádza k pointe, prečo kapitalizmus používa extrémne pomýlenú logiku. Christakis totiž povedal aj koľko by to stálo zaočkovať celý svet, proste koľko peňazí by bolo treba, keby USA celý účet za zaočkovanie takmer 8 miliárd dnes žijúcich ľudí zobrali na seba a v čo možno najkratšom možnom čase pandémiu porazili. Odpoveď. 50 miliárd. Žiaľ to sa samozrejme nestane, lebo kapitalizmus do chudobných peniaze nedáva. Veď z toho nie je žiaden zisk. A tak sa budeme ešte niekoľko rokov potĺkať s novými mutáciami a dúfať, že žiadna nebude radikálne horšia, než čo dokážu odchytiť pomaly prebiehajúce očkovania v chudobnejších častiach sveta = Afrike kde je zaočkovaných len okolo 20% populácie a odkiaľ je aj posledná toľko medializovaná mutácia – omikron – viď obrázok.

Pandémia teda len USA stála 16 000 miliárd a zastaviť ju tým, že zaočkujeme úplne všetkých na celej planéte stojí 50 miliárd, ale USA to nespraví a bude radšej dúfať, že to všetko dobre skončí. Ak ale budeme mať smolu a príde mutácia, ktorú nevieme odchytiť, riskujú sa ďalšie tisíce miliárd nákladov a milióny mŕtvych. Pomýlená logika.

https://www.nytimes.com/interactive/2021/world/covid-vaccinations-tracker.html

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *