OĽANO CHCE ZABETÓNOVAŤ BRATISLAVČANOV V PARLAMENTE

OĽANO CHCE ZABETÓNOVAŤ BRATISLAVČANOV V PARLAMENTE

Strana OĽANO by mala už len „kúriť a svietiť“. Napriek tomu plánuje vládnuť takmer 11 mesiacov po padnutí vlády a okrem toho meniť ústavu. Takým štýlom aby Slovensko zabetónovala v Mečiarovom volebnom systéme. To je systém jedného volebného obvodu, v ktorom sú ukrátený všetci občania Slovenska okrem Bratislavy. Nakoľko najväčšia časť poslancov NRSR je práve z Bratislavy a ostatné regióny sú opomenuté, najviac Prešovský kraj. Silná centralizácia Slovenska vo všetkom, od politiky cez hospodárstvo po školstvo a zdravotníctvo pretrváva už 30 rokov a jej výsledky sú ohromná nerovnosť príjmov a investícii naprieč Slovenskom. V regionálnych rozdieloch sme premiantom.

Dôvodom na zmenu ústavy sú obavy OĽANO, že potencionálny výhercovia volieb 2023 Hlas alebo Smer budú ochotný zmeniť volebný systém. Je otázne odkiaľ OĽANO čerpá tieto informácie a rád by som poznal ten zdroj, lebo potrebu zmeny volebného systému posledné roky nedeklarovala žiadna politická strana, okrem samotného OĽANO. Čerešničkou na torte je, že to, čomu chcú zabrániť mali v programe.

Súčasné nastavenie volebného systému je dlhodobo neudržateľné. Nejakou formou budeme raz musieť pristúpiť k jeho zmene alebo úprave, t.j. zákonom stanoviť stranám mať určený počet kandidátov vo voľbách do NRSR z každého regiónu podľa počtu obyvateľov (to vychádza približne 18-19 kandidátov z jedného kraja) alebo zahrnúť aspoň jedného kandidáta na volebnú kandidátku z každého okresu. Zabetónovanie súčasného volebného systému ústavným zákonom a k tomu ešte tesne pred voľbami považujem za mimoriadne nevhodné až nebezpečné.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *