KEDY SA SLOVENSKÉ INTELEKTUÁLNE ELITY SPAMÄTAJÚ A ZAČNÚ BYŤ NAOZAJ MODERNÉ = ĽAVICOVÉ?

KEDY SA SLOVENSKÉ INTELEKTUÁLNE ELITY SPAMÄTAJÚ A ZAČNÚ BYŤ NAOZAJ MODERNÉ = ĽAVICOVÉ?

Pre mňa vysokoškolsky vzdelaného ľavicového – liberála, je život na Slovensku a hlavne v Bratislave neľahký. Som medzi mojimi kolegami v práci, alebo ostatnými Bratislavčanmi s týmto mojim politickým postojom v úplnej menšine. Niežeby tu väčšina ľudí nechcela to čo ja.

Takmer všetci chceme:

1. Vyššiu mzdu – vďaka silným odborom. Čakať, že nejaký hamižný kapitalista mi niečo dá len tak. No to by som sa načakal. Musím si vyššiu mzdu vybojovať a na to sú odbory.

2. Nižšiu cenu bývania – vďaka regulácii cien bytov. Štát/mesto by mali konečne taktiež začať stavať byty. Očakávať od trhu, že nejakým zázrakom zníži ceny. To sa tu očakáva už 30 rokov a ceny stále stúpajú. Podľa Národnej banky stúpli v Bratislave za 18 rokov o 268%.

3. Progresívne zdanenie. Platím percentuálne vyššie dane ako milionári a miliardári, z môjho mizerného príjmu. Mne odíde z platu 47% (dane+odvody). Daň z dividend je pritom u nás len 7% a veľký majetok, alebo veľké dedičstvá sa nezdaňujú prakticky vôbec. Ak toto nie je nespravodlivé, tak potom asi neviem čo je spravodlivosť. Vo fungujúcej spoločnosti silní pomáhajú slabším. Len u nás je to presne naopak a my bežní ľudia sa skladáme na bohatstvo milionárov a miliardárov + držíme z našich daní a odvodov štát v chode.

4. Jesť kvalitné lokálne potraviny. Politici platení potravinovou oligarchiou sa nikdy o podporu miestnych malých pestovateľov nepobijú. Veď prečo by to robili? To by miestnemu/zahraničnému agrobiznis veľkokapitálu znížilo zisky.

5. Investovať radšej do školstva a zdravotníctva ako do zbrojenia. Tento rok napriek najväčšej pandémii našej generácie ideme dať do armády vyše 2 miliardy. Prečo?Atď.

Tých vecí čo ja ako ľavicový liberál chcem je kopa a už 2 roky tu o tom píšem.Keď ale prídu voľby, cítim sa ako Alenka z Ríše divov a takmer všetci v Bratislave volia strany, ktoré nič z toho čo chcem nemajú vôbec v programe a presadzujú často presný opak týchto politík. Veľa ľudí v Bratislave volilo „klauna pravice“ Matoviča a jeho OĽANO – dostal v 2020 – 70 331 hlasov a vyhral v Bratislave voľby. Centristické Progresívne Slovensko skončilo druhé s 47 029 hlasmi. Anarchokapitalistická pravicová SaS dostala 39 126 hlasov a bola tretia. No a paškvil bývalého prezidenta Za ľudí s 29 123 hlasmi dostal takmer toľko ako centristický Smer – 33 459 hlasov atď. Autentickú ľavicu – Socialistov, volilo v celej Bratislave dokopy 1 598 Bratislavčanov a ďalšiu autentickú ľavicu – Solidaritu dokonca len 167 Bratislavčanov. Povedané inak. Skutočná ľavica nemala v Bratislave takmer podporu. A to je pritom Bratislava mestom s najväčšou koncentráciou vysokoškolsky vzdelaných ľudí v krajine. Túto mizériu ľavice má teda na svedomí z veľkej časti „elita národa“ vysokoškoláci.

Akceptoval by som toto celé, keby som bol nejaký divný menšinový pomýlený odľud, čo je úplne mimo. Ako ale vravím, som ochotný sa staviť, že väčšina ľudí chce to čo ja. Veľmi silne o tom pochybujem, že sa mýlim. To skôr naše „intelektuálne elity“ či už v Bratislave, alebo v iných častiach Slovenska sú mimo a volia všetko možné než to, čo by ich životy naozaj zlepšilo.

Vysokoškoláci na Západe v tomto majú viac jasno a volia zo 70% ľavicu – viď obrázok. Byť moderný vysokoškolák na Západe znamená byť ľavičiar. Dáta to jednoznačne potvrdzujú. Aj preto majú na Západe odborovú organizovanosť 50 a viac % a vďaka tomu oveľa vyššie mzdy ako my. U nás je v odboroch mimochodom len 10% zamestnancov. Preto majú progresívnejšie dane ako u nás a aj vďaka tomu viac peňazí na služby štátu. Preto je tam bývanie dostupnejšie ako u nás, lebo tam štát a mestá bežne stavajú byty. Preto dávajú menej na zbrojenie ako my a majú aj vďaka tomu lepšie školstvo a zdravotníctvo. Preto jedia kvalitnejšie potraviny atď. Nie je to žiadna atómová fyzika. Volia ľavicu, lebo to funguje. A podčiarkujem hovorím o ľavici, žiadnych oligarchických centristických ofajčoch ako Smer/Hlas. My volíme pravicu, alebo centristov a potom sa ešte čudujeme, že zavádzajú politiky, ktoré pre bežných ľudí fungujú horšie ako na Západe. Zvláštni sme my Slováci. Hovorí sa, že robiť stále to isté a očakávať iný výsledok je prejav šialenstva. Dúfam, že nie sme šialení a zmeníme stratégiu. Voliť a podporovať autentickú ľavicu by bol rozumný krok a dôkaz toho, že sme moderná krajina s modernými elitami. DiEM25 autentická ľavica je. My ideme s dobou. Pôjdete s dobou aj vy, bratislavskí vysokoškoláci a vysokoškoláčky? Dáte autentickým ľavicovým stranám v ďalších voľbách viac ako tých naozaj trápnych 1765 hlasov = 1 598 pre Socialistov a 167 pre Solidaritu?

KEDY SA SLOVENSKÉ INTELEKTUÁLNE ELITY SPAMÄTAJÚ A ZAČNÚ BYŤ NAOZAJ MODERNÉ = ĽAVICOVÉ?

Michal Gabriš, koordinátor Bratislavského klubu DiEM25 + admin Facebook stránky

Poteší nás, ak nás podporíte: https://diem25.sk/podporte-nas/

PS: Budeme radi, ak tento príspevok odzdieľate a takisto, ak našej stránke dáte lajk. Snažíme sa každý deň uverejniť zaujímavé informácie. Buďte s nami v kontakte. Ak sa vám to, čo naša stránka uverejňuje a čo chce naše hnutie dosiahnuť páči, kontaktujte nás. Chceme rásť a naberať podporovateľov. Spolu sme silnejší a čím viac nás bude, tým lepšie!!! https://diem25.sk + https://diem25.org/cs/https://en.wikipedia.org/…/Collective_agreement…https://www.nbs.sk/…/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie…https://www.nato.int/…/6/pdf/210611-pr-2021-094-en.pdfhttps://taxfoundation.org/taxing-high-income-2019/

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *