DOŠIEL NA PSA MRÁZ

DOŠIEL NA PSA MRÁZ

Tak ma začal 1x v živote serióznejšie bolieť chrbát. Bol som u fyzioterapeutky a povedala mi, že mám možno presilenú chrbticu z permanentného sedenia (pracujem 16+ rokov za počítačom a toto celé sa dalo čakať). A že aby sa presne vedelo čo mi je, treba si dať spraviť magnetickú rezonanciu. Tak som ako racionálny človek, ktorý vie že zdravie má len jedno a že je lepšie byť bohatý a zdravý než chudobný a chorý, hneď ďalší deň nacupital k môjmu obvoďákovi, aby ma na rezonanciu objednal. On na to, že mi najprv treba spraviť neurologické vyšetrenie a poslal ma k nejakému neurológovi. No tak, keďže bývam v Blave v Rači, zavolal som do nemocnice k Milosrdným, keďže tam som registrovaný a už som tam kvôli iným problémom na rezonancii bol. Oni že sú plní a že najskorší termín mi vedia dať až o 3 mesiace, ale že neurológ v Rači pod takým tlakom nie je a dáva termíny za 2 týždne. Tak som sa sklamal a potešil zároveň. 2 týždne to nie je hneď, ale zase tiež to nie je žiadna katastrofa  a dá sa to vydržať. Tak som napísal email do Rače a nemilo ma prekvapila odpoveď. Z 2 týždňov sa stali 2 mesiace. Keď som ešte odpisoval, že ale u Milosrdných mi povedali niečo o 2 týždňoch, sestrička to dementovala tým, že to nevie odkiaľ majú. Takto si tu my žijeme.

To ako mizerné je naše zdravotníctvo sa všeobecne vie, preto vlastne nie som z toho celého až tak v šoku. Z čoho ale už roky v šoku som je, že môj príbeh nie je výnimka, ale skôr pravidlo. A napriek tomu, že sme to dopracovali do stavu, že na bežné vyšetrenia sa čakáva celé mesiace, ľudia stále volia to čo volia. Ako mimo musíte byť, keď robíte to isté znovu a znovu a znovu a očakávate iný výsledok než ten, ktorý na vás permanentne padá celé roky? Kedy vám docvakne, že to čo podporujete je blbosť? Volíme si tu tie isté tváre celé roky a krajina sa stále len prepadá. Teraz ide zdá sa zase Fico vyhrať voľby. Lebo on našu krajinu tak úžasne viedol k svetlým zajtrajškom, keď bol 12 rokov pri moci.

Prečo sme v tejto zdravotníckej žumpe pritom nie je žiadna atómová fyzika. Máme jednoducho zle nastavené priority. Ako vidíte v obrázku, do armády ako dobrý žiačik USA dávame už 2% HDP. To sú približne 2 miliardy ročne. Ak by sme ostali na 1 miliarde, tak ako pred rokmi, mali by sme napríklad na to zdravotníctvo 1 miliardu každý rok navyše. (Keď niečo zažnete vypisovať, že ale veď 2% pravidlá NATO, pozrite si iné krajiny. Kopec ich dáva do armády okolo 1% = keď sa chce, dá sa). Koľko neurologických ambulancii sa  za 1 miliardu ročne dá prevádzkovať? Žeby stovky? Žeby sa v takom prípade na vyšetrenia nečakalo mesiace, ale dni? A keď tu niekto začne strašiť Ruskom, pozrite si ten druhý obrázok. Rusko je chudobná bezvýznamná krajina, ktorá vojensky takmer nič neznamená a nesiaha NATO po päty. Jediné hrozivé čo majú sú atómové zbrane, ktoré ak nie sú šialení nikdy nepoužijú a ak ich použijú, aj tak  bude všetko jedno a ani všetky stíhačky tohto sveta nás neochránia. Ich konvenčná armáda pre Európu spojenú v NATO proste nie je hrozbou. Čísla neoklame nikto. Rusko si nemôže dovoliť na Európu zaútočiť. Veď nezvládajú momentálne vyhrať ani nad oveľa menšou Ukrajinou. Preto každý kto sa ich bojí, je prehnane paranoidný. Jednoducho do zbrojenia nám peniaze dávať netreba, lebo NATO nemá v Európe a jej okolí bojaschopného nepriateľa. To ako si USA poradia s Čínou, keď sa jej tak boja, je ich vec. Do toho nech nás neťahajú. Ak majú imperialistické chúťky, nech si ich sponzorujú sami. My sme v Európe v bezpečí, aj s oveľa menšími výdajmi na armádu, než aké máme dnes. Veď to predsa pointa NATO je. Spolu máme byť silnejší = navzájom sa podporovať a vďaka tomu na výdajoch na armádu šetriť, tak aby sme mohli dať ušetrené peniaze do niečoho iného = napríklad do zdravotníctva.

Ďalší dôvod, prečo je naše zdravotníctvo tam kde je, je Penta, ktorá ho ako správny vampír vyciciava už desaťročia. Naozaj ju nedokážeme odstrihnúť od prameňa? Naozaj sa s nimi nedá vyhrať medzinárodná arbitráž, ak by sme sa  ich pokúsili odstrihnúť, ich súkromnú poisťovňu zrušiť a oni by štát zažalovali? Naozaj si Penta s majetkom niekoľko miliárd dokáže zaplatiť lepších právnikov, než celý štát s rozpočtom 40+ miliárd ročne? To hovorte tomu, čo seno žerie. Proste sa len celé desaťročia nechcelo, lebo Ficovi Cola na Vazovovej chutila, lebo SaS má program Pentou priamo napísaný, lebo väčšina našich vrcholových politikov je s nimi v posteli. A zblbnutí Slováci si tú chamraď stále volia ako sa na správnych lokajov bez mozgu, čo hltajú mediálnu propagandu platenú oligarchiou, patrí. Preto si už roky myslím a aj preto niečo robím,  že sa to tu konečne má začať meniť k lepšiemu a že nám nejakú progresívnu ľavicovú stranu nenaviazanú na oligarchiu, ktorá sa pokúsi tú žumpu vyčistiť,  mať treba. Proste keď potrebujem ísť k lekárovi, chcem ísť k lekárovi v priebehu pár dní a nechcem čakať v bolesti celé mesiace. Mňa toto celé ako to tu funguje fakt nebaví. Vás to ešte baví?

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *