DiEM25 NA SLOVENSKU ODMIETA VIESŤ KULTÚRNE VOJNY

DiEM25 NA SLOVENSKU ODMIETA VIESŤ KULTÚRNE VOJNY

Nič ťa neklasifikuje viac, než spôsob ako klasifikuješ, alias psi brechajú a karavána ide ďalej. V tejto vete je to celé zhrnuté, čo sa na Slovensku a v celej Západnej civilizácii posledné desaťročia deje. Nerovnosť narástla do ozrutných rozmerov, ekológia je v rozklade, nukleárna vojna na spadnutie a čo sa celé roky rieši? LGBTQ, potraty a utečenci.  Prečo? Lebo ekonomické elity nie sú sprosté  a vedia, že tieto témy rozdeľujú viac ako spájajú. Že toto sú témy, kde sa pracujúci ľudia medzi sebou budú hádať. A klasicky keď sa dvaja bijú, tretí víťazí.

Ono je to ale v podstate užitočné. Podľa toho kto čo rieši, podľa toho, kto ako klasifikuje, je pekne vidno ako úprimne to s vami myslí. Lebo hádky prameniace z kultúrnych vojen môžete buďto rozdúchavať a robiť tak na zákazku oligarchii vyhovujúcu politiku, čo tu robia prakticky všetci – Fico, Republika, PSko, Kollár, Pellegrini, Matovič, KDH, SNS, alebo ich môžete hasiť a ignorovať a byť tak na strane bežných ľudí,  o čo sa snažia možno tak Socialisti.sk, DiEM25 a to je všetko. Oligarchia to má totiž dobre spočítané a premyslené. Vedia, že ekonomicky sú doľava vyše 2/3 obyvateľstva, ale kultúrne progresívni ľudia sú v každej krajine v menšine. Keď sa totiž ľudí spýtate, či si myslia, že nerovnosť je problém a či príjmy najbohatších reflektujú ich snahu a talent, takmer všetci povedia, že ich treba viacej zdaniť a z tých peňazí zasponzorovať školstvo a zdravotníctvo. Táto tendencia v spoločnosti bola pre kapitalizmus vždy nebezpečná. Verejne je nám vtĺkané do hláv ako ľudia kapitalizmus zbožňujú, ale za zavretými dverami sa vie, že to nie je pravda a že keby si ľudia naozaj vyberali podľa toho, čo objektívne chcú, kapitalizmus by už dávno skončil. No tak sa musí manipulovať, musia sa vyťahovať témy, ktoré rozdeľujú a hrá sa najstaršia hra v politických dejinách, rozdeľuj a panuj. Pracujúci ľudia majú po sebe proste brechať, tak aby karavána vykorisťovateľského asociálneho kapitalizmu mohla pokračovať vo svojej ceste do priepasti.

My v DiEM25 túto hru odmietame hrať. V našich tézach https://diem25.sk/hodnotove-tezy/  sa zameriavame primárne na ekonomické témy, na zdaňovanie bohatých, na podporu školstva, zdravotníctva, lokálneho poľnohospodárstva a pracujúcich ľudí všeobecne. My chceme rozbehnúť odborovú organizovanosť,  zavádzať demokraciu na pracovisku a umožniť zamestnancov vlastnenie firiem kde pracujú = presne to, čo oligarchia nechce, lebo by ich takéto politiky pripravili o majetok. Od nás nikdy žiadne „Poďme do nich!“ nebudete počuť, rovnako ako reči o eko-teroristoch, dezolátoch, liberáloch, slniečkároch a všetky tie ostatné povrchné kultúrno-vojenské sprostosti. My sme za Slobodu, rovnosť a bratstvo, tak ako stovky miliónov autentických progresívnych ľavičiarov za toho štvrť tisícročia, odkedy toto heslo existuje, pred nami. Pre nás sú problémom, ktorí chceme riešiť nerovnosť, ekológia, militarizácia a nie kto chodí na aký záchod.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *